ssl w joomla

W tym tekście nie będę opisywał jak instalować certyfikat na serwerze, bo zakładam, że to już mają Państwo zrobione. Po co nam certyfikat SSL? Jeśli mamy zainstalowany poprawnie certyfikat to dane pomiędzy serwerem a przeglądarką są szyfrowane, zapewnia to duże bezpieczeństwo przesyłanych danych. Certyfikat potwierdza wiarygodność strony, ale tez widzimy przy droższych certyfikatach nazwę firmy na który został wydany. No i oczywiście ostatnia sprawa z tych istotniejszych, największa wyszukiwarka internetowa faworyzuje strony posiadające certyfikat. Wiemy po co teraz jak?

 W Joomla aby założyć certyfikat trzeba wykonać kilka czynności. Zasadniczo można się ograniczyć tylko do włączenia jednej opcji ale ja polecam jeszcze dwa dodatkowe kroki.
Klikamy kolejno System>> konfiguracja globalna, i przechodzimy na zakładkę serwer, tam wyszukujemy opcję pod nazwą: Wymuś HTTPS. Z listy rozwijanej wybieramy: Cała witryna. I to wszystko krok pierwszy konieczny zrobiony.

Teraz musimy trochę pogrzebać, logujemy się przez ftp na nasz serwer i przechodzimy do katalogu gdzie jest nasza strona i szukamy pliku configurations.php.

ssl w joomla 2

 

Przegrywamy na nasz komputer, otwieramy go np. w notatniku (ale w nie w Word mimo że to jest zwykły tekst) i szukamy takiej linii jak:


public $live_site = 'twoja domena';


W miejsce słowa twoja domena wpisujemy nazwę swojej domeny.
Zapisujemy zmiany i wrzucamy go na serwer.
Teraz krok trzeci ostatni.
Dalej korzystamy z połączenia FTP i w katalogu strony powinien być taki plik jak .htaccess, pobieramy go na dysk i otwieramy w notatniku i na końcu wklejamy taki tekst jak:


    RewriteEngine On
    RewriteCond %{HTTPS} OFF
    RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}

Teraz zapisujemy plik i wgrywamy na serwer, jeśli nie masz pliku .htaccess to go stwórz z pliku htaccess.txt, wystarczy skasować .txt i przesunąć kropkę na początek.
To wszystko jeśli mamy prawidłowo