typografia stron wwwy Lublin

Typografa na stronie internetowej jest jednym z najważniejszych elementów, dzięki słowu pisanemu przekazujemy informację swojemu klientowi, złe użycie typografii spowoduję to, że będzie miał trudności z czytanie i pożuci naszą stronę. Obecnie mam ogromne możliwości wyboru czcionek w Joomla, wiele szablonów pozwala w bardzo łatwy sposób zaimportować fonty z biblioteki Google i szaleć z nimi na stronie. Proszę jednak zauważyć że przeważnie mamy możliwość ustawienia dwóch czcionek na stronie. Dlaczego nie więcej? Poniżej klika wskazówek jak używać dobrze typografii na stronie.


1.    Nie używaj zbyt wielu czcionek na stronie, staraj się aby było ich maksymalnie trzy, najlepiej jedna. W szablonach Joomla masz możliwość wybrania co najwyżej dwóch czcionek dominujących na stronie. Inną czcionkę dla nagłówków a inną dla tekstu pisanego. Tak jest np w Szablonie simpli lub Frameworku dla Joomla Vertex
2.    Używaj standardowych czcionek, takich do których jest przyzwyczajony użytkownik. Użycie fontów do których użytkownik jest nie przyzwyczajony spowalnia jego proces czytania. Niestety najlepiej używać czcionek typu Open Sans i tyle. Dla standardowej strony firmowej w Joomla, naprawdę nie ma co wymyślać w czcionkach, no chyba że chcemy pokazać artyzm.
3.    Staraj się nie przekraczać ilości znaków w linii, w przypadku urządzeń typu deskop najlepiej jak to jest od 40 do 60 znaków. Tekst rozciągnięty na całej szerokości monitora powoduję że użytkownik np. gubi linie. Zbyt mało tekstu też nie jest dobrym rozwiązaniem. Podobnie na urządzeniach mobilnych.
4.    Używaj czcionki dobrze wyglądającej w rożnej wielkości.
5.    Używaj czcionek które dobrze prezentują nasze narodowe znaki, nie zapominaj ze mamy ł,ó, ź,ć i tak dalej. Staraj się więc tak wybierać fonty by się nie różniły od siebie  krojem. Często niestety w źle przerobionych szablonach kupionych na stronach, mamy ten problem, twórcą zawarł w nich czcionkę która nie ma polskich znaków.
6.    Nie używaj wielkich liter jeśli nie musisz. Teksty pisane w całości wielkimi literami opóźniają czytanie, w stosunku do tekstów pisanych normalnie. Są jednak wyjątki jak logo czy menu, jednak w tekście nie używajmy dużych liter.
7.    Pamiętaj o odstępie miedzy liniami tekstu, odstęp nie może być zbyt mały ani zbyt duży.
8.    Wybierz odpowiedni kontrast pomiędzy tłem a tekstem, zbyt mały kontrast może uniemoxliwić czytanie tekstu, pamiętaj też o tym, że czytający mają różne monitory, to co ma u ciebie dobry kontrast bo masz super monitor  nie koniecznie będzie dobrze prezentować się na słabszym sprzęcie. Ni pamiętaj o stronach dla osób słabiej widzących, tutaj kontrast musi być duży.
9.    Unikaj migających tekstów. Migający tekst może rozpraszać użytkowników. Chyba że chcesz na coś mocno zwrócić uwagę.

Mam nadzieję, że tych kilka wskazówek było przydatnych.