czas ladowania zdjec w joomla

Jednym z ważnych czynników, które poprawiają komfort oglądania strony jest jej szybkość wczytywania. Oczekiwanie aż strona się wczyta wielu użytkowników zniechęca i często klikają cofnij aby wrócić do wyników wyszukiwania i tam kliknąć na inną stronę. Widzą o  tym twórcy wyszukiwarek i szybkość wczytywania strony jest jednym z podstawowych elementów ustalania i plasowania danej witryny w rankingu. Strony powolne po prostu lądują niżej niż te ładujące się szybciej. Joomla, ma kilka narzędzi które pozwalają przyspieszyć szybkość ładowania się strony, dodatkowo lepsze szablony Joomla, także mają wbudowane narzędzia do kompresji plików css i js.

 

Zanim przejdę do omówienia tylko kilku sposobów optymalizacji strony, to wskażę strony na których można przetestować swoją stronę.

Gdzie testować szybkość ładowania się strony.

Jest kilka miejsc, gdzie możemy przetestować szybkość ładowania nasze j witryny, co więcej dostaniemy wskazówki co poprawić na naszej stronie.

GTmetrix

Według mnie najlepsza strony, na której możemy testować naszą witrynę, co więcej w raporcie dostaniemy dokładne wskazówki co poprawić. Odrazy piszę nie warto gonić do uzyskania 100 punktów, koszt jest ogromny, wystarczy uzyskanie oceny A czyli 90 punktów.

PageSpeed Insights

Strona testowa firmowana przez Google, mamy tam dwa testy, jeden test pokazujący szybkość i komfort ładowania się witryny na urządzenia mobilne zaś drugi test dotyczy komputerów.  Tutaj również otrzymamy wskazówki, informujące o tym co mamy poprawić. Jest możliwe uzyskanie 100 punktów, ale naprawdę uzyskanie oceny A dla wielu witryn będzie satysfakcjonującym wynikiem.

Poprawiamy szybkość ładowania się strony w Joomla

Serwer – w dużym stopniu o szybkości ładowania się strony decyduje serwer, można tutaj ugrać lub stracić kolka punktów.  Czym szybkość odpowiedzi jest niższa tym lepiej, oczywiście może się zdarzyć że w danym momencie obciążenie jest na tyle duże że na dobrym hostingu szybkość odpowiedzi jest marna. Zalecam od razu pracę na PHP wersja 7.1 jest to wydajniejsza wersja PHP niż 5.6 a poza tym rozwijana i bezpieczniejsza. Nie kryję tutaj swojego zdania, często te markowe, drogie firmy mają bardzo niekorzystny stosunek ceny do jakości. Kusza nie limitowanym miejscem czy transferem. Polecam strone webhosting talk – gdzie jest bardzo wiele opinii o firmach hostingowych.

Pamięć podręczna Joomla.

W Joomla pamięć podręczna domyślnie jest wyłączona, więcej o tym napisałem w artykule, Wykorzystanie pamięci podręcznej w celu przyspieszenia witryny Joomla. Nie będę tutaj drugi raz nad tym się rozwodził, warto wykorzystać to rozwiązanie.

Kompresja GZIP

Jeśli nasz serwer obsługuję kompresie GZIP to należy ją włączyć. Pliki są wtedy wysyłane jako skompresowane. Niestety nie wszystkie serwery obsługują ten dodatek. W Joomla włączamy kompresję, wchodząc kolejno: System, konfiguracja zakładka serwer i klikamy na Tak przy opcji Kompresja Stron. Jednak wiele szablonów oferuje własne systemy kompresji stron. Zależnie od szablonu różnie się to nazywa i domyślnie często bywa wyłączone. Są też gotowe Rozszerzenia do Joomla, które pozwalają włączyć kompresję witryny.

Proste adresy i HTACCES

Teraz musimy wlaczyć proste adresy w Joomla i zmienić nazwę pliku HTACCESS. Klikamy kolejno tak będąc na zapleczu witryny: Konfiguracja globalna, zakładka witryna i następnie włączamy opcję Zastosuj przepisywanie URL klikając na TAK. UWAGA teraz podstrony serwisu mogą nie działać, teraz czym prędzej odnajdźmy plik htaccess.txt, jest on umieszczony w katalogu głównym witryny i zmienimy jego nazwę na .htaccess, czyli kasujemy .txt i kropkę wstawiamy przed nazwę pliku.

Warto, też wstawić ten kod do pliku:

# BEGIN Expire headers

<ifModule mod_expires.c>

  ExpiresActive On

  ExpiresDefault "access plus 5 seconds"

  ExpiresByType image/x-icon "access plus 2592000 seconds"

  ExpiresByType image/jpeg "access plus 2592000 seconds"

  ExpiresByType image/png "access plus 2592000 seconds"

  ExpiresByType image/gif "access plus 2592000 seconds"

  ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 2592000 seconds"

  ExpiresByType text/css "access plus 604800 seconds"

  ExpiresByType text/javascript "access plus 216000 seconds"

  ExpiresByType application/javascript "access plus 216000 seconds"

  ExpiresByType application/x-javascript "access plus 216000 seconds"

  ExpiresByType text/html "access plus 600 seconds"

  ExpiresByType application/xhtml+xml "access plus 600 seconds"

</ifModule>

Ten kod, pozwala utrzymywać przez określony czas pliki naszej witryny w pamięci komputera.

Optymalizacja obrazów dla Joomla

I to jest najczęstszy błąd z jakim się spotykam, niedopasowane obrazy. Jeśli proszę klienta o obraz to albo dostaję za mały taką miniaturkę albo dostaję za duży, w tym drugim wypadku łatwo sobie poradzę ale w pierwszym już jest gorzej. Obrazy powinny być zoptymalizowane, nie wrzucajmy obrazów o wielkości 5 mega, które są składnikiem publikacji. Po pierwsze nie skalujmy obrazów w artykule, wiem, że to jest wygodne ale już nie optymalne, (sam często tak robię). Wstawiajmy obrazy w takiej wielkości jak być powinny. Po drugie w programie do zapisywania obrazów JPG wybierzmy odpowiedni stopień kompresji. Na pewno nie wybierajmy skrajnych opcji, ale gdzieś tak w połowie. Fakt niektóre obrazy stracą na jakości w sposób widoczny, stad rysunki logo zapisujemy w PNG, który też odpowiednio zoptymalizujmy.

Usuń niepotrzebne rozszerzenia z Joomla

Bardzo często instalujemy dużo rozszerzeń, których nie wykorzystujemy, lub też wykorzystujemy je do realizacji zadania, które możemy wykonać za pomocą już wbudowanego rozszerzenia. Często to robimy np. z menu lub też z sliderem, wiele szablonów ma wbudowane megamenu, my jednak instalujemy dodatkowe moduł do obsługi menu. Podobnie ze sliderem to jest tak standardowy element, że przy wielu szablonach już on jest. Nie wspomnę o innych rozszerzeniach, które masowo instalujemy i nie korzystamy z nich a obniżają one bezpieczeństwo strony, bo zapominamy o ich aktualizacji.

To wszystko możemy zrobić nie inwestując ani złotówki w dokupienie dodatkowych specjalistycznych rozszerzeń a takowe są, które wykonają pewne zadania automatycznie. Wyjątkiem jest serwer, gdzie być może będziemy musieli zainwestować więcej środków.