co nowego joomla 36bc

Już wiadomo, że w lipcu 2016 pojawi się nowa Joomla o numerze 3.6. Już jest dostępna wersja prawie ostateczna RC2. Warto się pokusić w takim razie o opisanie kilku nowości jakie się pojawią w Joomla 3.6. A jest ich klika i niestety nie są to jakieś rewolucyjne zmiany na które czekamy, ale wydaj się że są one zarezerwowane dla Joomla 4 – mam tutaj na myśli nowy menadżer mediów. Co się zmienia w Joomla 3.6 – jest kilka zmian na które wart dokładniej spojrzeć a nuż się przydadzą.


Dodatkowy sposób aktualizacji Joomla. Dziś zaktualizować Joomla można tylko bezpośrednio to jest przez system aktualizacji, nie możemy wgrać pliku przez instalatora, jak było dawniej. Niestety nie wszystkim to odpowiada, z różnych powodów. W komponencie do aktualizacji Joomla pojawiła się druga zakładka.  Na razie po angielsku ona brzmi Upload and upadate – czyli załaduj i aktualizuj. Może się przydać.

co nowego w joomla 36 aktualizacje
Tworzenie kategorii w locie – tak to nazwałem roboczo. Super sprawa. Czasami tworzę artykuł i chce wstawić go do danej kategorii a tutaj niema kategorii, więc musze ją stworzyć. Zapisuję wtedy artykuł gdziekolwiek i idę do kategorii, tam ja tworzę i wracam do artykułu i zapisuję go w odpowiedniej kategorii. TERAZ JEST PROŚCIEJ. Tworzymy artykuł tam gdzie jest możliwość wyboru kategorii wpisujemy nazwę kategorii wciskamy enter i zapisujemy artykuł i już artykuł jest w kategorii. To dobra nowość w Joomla 3.6.

co nowego w joomla 36 kategoria w locie
Pokaż wszystkie pozycje menu w Jomla 3.6 – to jest taki mały dodatkowy przycisk, zaraz pod projektantem menu. Wstępnie nazywa się on ALL MENU ITEMS – czyli wszystkie pozycje menu. Po kliknięciu tego przycisku otrzymamy na jednej liście wszystkie pozycje menu jakie są w naszym Joomla 3.6 nie zależnie od tego w jakim menu są. Bardzo dobra nowość – może nie rewolucyjna ale usprawnia pracę, znacznie ją przyspiesza.

co nowego w joomla 36 wszystkie pozycje menu
Tak szczerze mówiąc dwie ostatnie nowości w Joomla 3.6 przyspieszają pracę w niektórych witrynach, nie jest to rewolucja ale przyspieszenie pracy.


Czwarta nowość to tez nie rewolucja a spore udoskonalenie menu ACL. Jeśli wykonywaliście Państwo menu i potrzebowaliście określić do niego całego prawa dostępu to już taka opcja jest. Jak to ustawiamy. Po prostu otwieramy do edycji jakieś menu (całe menu nie pozycję) i obok zakładki szczegóły menu pojawiła się nowa zakładka menu premissions i tutaj już wszystko ustawiamy.

co nowego w joomla 36 acl dla menu
Z kolejne nowości będą zadowoleni ci którzy często aktualizują witrynę i co więcej korzystają z pamięci podręcznej. Przejdźmy na zakładkę system, opróżnij bufor i tam pojawił się przycisk Delate ALL – czyli usuń wszystko. No i wszystkie pliki od razu się usuwa – opcja przyspiesza pracę.

co nowego w joomla 36 opróznij bufor