Po aktualizacji  naszej witryny do Joomla 3.5 pojawił się komunikat, który wielu z Państwa może w jaki sposób zaniepokoić. Mianowicie jesteśmy proszeni o wyrażenie zgody na zbieranie podstawowych danych statystycznych przez projekt Joomla. I tutaj wielu osobom w głowach rozbłyska czerwona lampka jakie dane statystyczne? Co z tymi danymi będzie się działo? W tym wpisie chce Państwa uspokoić. Dane statystyczne jakie będą zbierane i przesyłane do serwerów Joomla tak naprawdę ograniczają się tylko i wyłącznie do kilku informacji. Jakie to informacje?co oznacza komunikat projekt tjoomla chce uzyskac zgodę

co oznacza komunikat projekt tjoomla chce uzyskac zgodę

Zbieranych tak naprawdę jest tylko kilka bardzo istotnych dla programistów informacji: pierwsza informacja która będzie wysyłana na serwer projektu to nadany unikalny numer naszej witryny. Czyli po prostu ID. Następnie będzie wysyłana wersja PHP na jakiej pracuje nasza witryna. Dalej na stronę projektu zostaną przesłane informacje dotyczące naszej bazy danych pierwsza informacja dotyczy typu bazy danych i druga informacje dotyczy wersji bazy danych. Kolejna informacja którą wyślemy dotyczy wersji Joomla którą używamy i ostatnie informacja to nazwa i wersja oprogramowania na której pracuje serwer.

Jak widać żadne osobiste informacje nie są przesyłane na serwery Joomla. Nie ma tam informacji dotyczących rozszerzeń jakich używamy jakiego, z jakiego rodzaju szablonu korzystamy. Kto jest administratorem strony oraz naszych haseł.

Na komunikat możemy zareagować na trzy sposoby: to pierwsze możemy nie wyrazić zgody na zbieranie danych statystycznych z naszej witryny na Joomla, czyli informacje o których wyżej wspomniałem nie będą przesyłane na serwery projektu Joomla. Możemy wyrazić zgodę gdzie zgadzamy się na przesłanie tych informacji tylko raz.Przycisk trzeci, po kliknięciu którego zgadzamy się na wysyłanie danych statystycznych za każdym razem kiedy na naszej witrynie zajdą jakieś zmiany w wyżej wymienionych w punktach.